Kasa fiskalna Novitus Sento Online

Co się stało z ulgą za zakup urządzenia fiskalnego po wejściu systemu online?

W związku z zaistnieniem zaawansowanego rozwiązania, jakim jest system online – pod względem zarówno technicznym, jak i prawnym – musiały też pojawić się pewne nowe przepisy. Do tego zresztą doszło, za sprawą nowelizacji ustawy o VAT czy też kolejnych Rozporządzeń Ministerstwa Finansów. Co więcej, wspomniane regulacje prawne nie tylko coś dodały, ale również i wprowadziły pewne zmiany w kwestiach już istniejących, nierzadko ugruntowanych w fiskalnej rzeczywistości. Odnosi się to choćby do refundacji wynikającej z zakupu urządzenia rejestrującego. Zatem komu teraz ona przysługuje i w jakich okolicznościach?

Czym jest ulga za zakup urządzenia fiskalnego?

Na początek warto powiedzieć, o co chodzi w przywołanej refundacji. Zwłaszcza, że spora część osób docierających na tę stronę dopiero wkracza w świat fiskalny. A co za tym idzie – może chcieć i mieć sposobność skorzystania z tej ulgi.

Sprzedaż towarów lub usług na rzecz klientów detalicznych bardzo często wiąże się z koniecznością prowadzenia ewidencji obrotu za pomocą urządzenia fiskalnego. W jednym przypadku wynika to z przekroczenia ustalonego w przepisach progu 20 000 zł obrotu w skali roku (odpowiednio obliczanego, proporcjonalnie do dnia miesiąca, w których rozpocznie się działalność). W innym znów – z treści Rozporządzenia MF, mówiącego o zwolnieniach z obowiązku użytkowania urządzenia rejestrującego. Jeśli z przepisów jasno wynika, że dana branża została objęta wymogiem korzystania z tego typu technologii sprzedaży, reprezentujący ją przedsiębiorcy muszą prowadzić ewidencję obrotu przy użyciu kasy lub drukarki fiskalnej. Bez względu na wysokość dochodów uzyskiwanych w skali roku. Jednym słowem, opisane okoliczności wymagają wdrożenia stosownego urządzenia, co wiąże się z obowiązkowym wydatkiem. Dla takich osób jednak ustawodawca już dawno przewidział pewne udogodnienie. Każdy przedsiębiorca dokonujący pierwszego zakupu i instalacji urządzeń rejestrujących ma prawo ubiegać się o zwrot części wydanej kwoty z budżetu państwa. Ulga może wynieść nawet 90% wartości nabytej technologii, jednak nie więcej niż 700 zł. I choć dopełnienie niezbędnych formalności wystarczyło kiedyś do skorzystania z refundacji – obecnie system online nieco tę zasadę przekształcił.

O jakich zmianach w uldze zadecydował system online?

Pamiętajmy, że mówimy o innowacyjnym, zaawansowanym rozwiązaniu teleinformatycznym, opierającym się na internetowej łączności serwerów MF z poszczególnymi urządzeniami rejestrującymi. Zatem technologiczną nowością w opisywanym systemie jest nie tylko Centralne Repozytorium Kas, gdzie docierają niezbędne informacje. W tym celu musiały powstać nowe modele kas i drukarek fiskalnych online, które pozwolą na transmisję tych danych. A te, choć mają pojawiać się u przedsiębiorców stopniowo, to jednak finalnie powinni przestawić się na technologie sprzedaży nowego typu.

Część regulacji prawnych, jakie nastąpiły w ramach pojawienia się systemu online, obliguje do tego przedsiębiorców, część zaś ma do tego zachęcać. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, to w przepisach zostały wskazane branże, które mają obowiązkowo wdrożyć wcześniej urządzenia rejestrujące online. Dla takich działalności, jak m.in. motoryzacyjna, gastronomiczna, budowlana, medyczna, prawnicza czy kosmetyczna, funkcjonują określone daty graniczne w 2020 i 2021 roku. Wraz z ich nadejściem przedsiębiorstwa te powinny rozpocząć pracę przy użyciu technologii komunikujących się z CRK.

Jeśli chodzi o drugą kwestię – tu znów wracamy do ustawowej ulgi. Jej generalny „format” pozostał bez zmian. Oznacza to, że zwrot z budżetu państwa nadal wynosi maksymalnie 90% wartości urządzenia fiskalnego, jednak nieprzekraczający kwoty 700 zł. Jednak, w przeciwieństwie do wcześniejszego stanu, teraz ma znaczenie, jakiego typu technologię nabywa przedsiębiorca. Odliczenie przysługuje bowiem tylko w przypadku kas i drukarek fiskalnych online. Zatem jeżeli podatnik zakupi model z elektroniczną kopią paragonów, nie-online, to mimo faktu, że chodzi o pierwsze urządzenie – nie skorzysta z refundacji.

Z drugiej strony istnieje od tej reguły wyjątek. Sytuacja pozwalająca na otrzymanie ulgi, choć nie jest to nabywanie pierwszej tego typu technologii. Również wymiana urządzenia rejestrującego starego typu (z papierową lub elektroniczną kopią paragonów) na kasę bądź drukarkę online może zapewnić opcję skorzystania z refundacji. Jednak ten przypadek dotyczy wyłącznie konkretnych branż – a mówiąc dokładniej, tych wspomnianych wcześniej, czyli zobligowanych do wcześniejszego wdrożenia urządzeń fiskalnych, współpracujących z Centralnym Repozytorium Kas.

Warto też pamiętać, że bez względu na to, czy skorzystało się z ustawowej ulgi wcześniej, czy ma się to wydarzyć już po wejściu nowych przepisów – istnieją warunki, których należy przestrzegać, aby nie doszło do konieczności zwrotu odliczenia. Potrafi to nastąpić gdy np. w ciągu 3 lat od jej pozyskania zaprzestaniemy pracę z użyciem urządzenia fiskalnego czy też nie zadbamy o terminowe wykonywanie przeglądów technicznych dla tego modelu.

Jeden komentarz do “Co się stało z ulgą za zakup urządzenia fiskalnego po wejściu systemu online?”

  1. a ja sie bardzo ciesze bo mnie dotyczy koniecznosc szybszej instalacji kasy online i w zwiazku z tym jak najbardziej mam zamiar skorzystac z ulgi 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj dobrą odpowiedź *