Kolektor danych - co ma znaczenie przy zakupie?

Kolektor danych – które cechy takiego urządzenia auto id są najważniejsze?

Wdrożenie pierwszego kolektora danych, podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń dla firm, wiąże się z koniecznością przestudiowania kilku ważnych zagadnień. Tylko w ten sposób uda się wybrać technologię auto id, która będzie dostosowana do potrzeb konkretnej działalności gospodarczej. A jakie rozwiązania są najważniejsze w przypadku kolektorów danych? Przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę m.in. na wydajność urządzenia, rodzaj wbudowanego czytnika kodów oraz jakość wykonania.

Co to znaczy, że terminal przenośny jest wydajny?

Wydajność kolektorów danych, które są obecnie dostępne na polskim rynku, nie jest trudna do sprawdzenia. Wynika to z tego, że wspomniane urządzenia auto id posiadają zazwyczaj podzespoły doskonale znane ze współczesnych smartfonów. Sercem kolektora danych jest procesor (np. Qualcomm Snapdragon) i to właśnie jego moc obliczeniowa ma największe przełożenie na szybkość działania zainstalowanych aplikacji. Jednak nie tylko to ma znaczenie. Ważna jest także pamięć RAM oraz pamięć Flash (tę drugą można niekiedy rozszerzyć za pomocą karty microSD). Co więcej, przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na jego system operacyjny. Co ciekawe, w tym przypadku kolektory danych też coraz częściej przypominają nowoczesne smartfony. W wielu urządzeniach z tego segmentu stosuje się bowiem systemy operacyjne z rodziny Android.

Odczyt kodów kreskowych i wbudowany ekran dotykowy

Kolejne dwie cechy, które można uznać za kluczowe w kontekście terminala przenośnego, mają związek z pozyskiwaniem danych oraz obsługą urządzenia. W pierwszym przypadku chodzi oczywiście o rodzaj wbudowanego modułu skanującego. Najważniejszym parametrem tej części kolektora będzie zaś zakres identyfikowanych kodów kreskowych – tylko 1D lub zarówno 1D, jak i 2D. A w konkretnych sytuacjach, np. przy poszukiwaniu urządzenia do dużego magazynu, warto też zwrócić uwagę na maksymalną odległość skanowania.

A o co chodzi z obsługą urządzenia? Tutaj należy wspomnieć o dwóch rozwiązaniach, które są dostępne w dzisiejszych kolektorach danych. Takie urządzenie auto id może być wyposażone wyłącznie w panel dotykowy lub zarówno we wspomniany ekran, jak i w „tradycyjną” klawiaturę numeryczną lub alfanumeryczną. Obydwie konfiguracje mają swoje konkretne zastosowanie. Przykładowo: kolektor danych z pełną klawiaturą sprawdzi się doskonale w pracy, podczas której operator musi nosić rękawiczki.

Poręczne kolektory danych z wytrzymałą obudową

Biorąc pod uwagę fakt, że kolektor danych jest urządzeniem przenośnym, bardzo ważne będą cechy fizyczne wybranego modelu. A dotyczy to nie tylko niewielkich gabarytów i małej wagi takiej technologii auto id, ale także jej wytrzymałości na intensywną eksploatację w wymagających warunkach pracy. Istotnym parametrem fizycznym urządzenia będzie więc z pewnością odporność na upadki z wysokości np. z 1,5, 1,8 lub nawet 2 metrów. Ponadto, warto zwrócić uwagę na szczelność konstrukcji, która jest wyrażana za pomocą normy IP (np. IP-65 lub IP-67). I nikt nie powiedział, że kolektor danych nie może też cechować się atrakcyjnym wzornictwem. Wiele modeli z tego segmentu ma wszelkie predyspozycje do tego, żeby stać się wizytówką nowoczesnego przedsiębiorstwa.

Jeden komentarz do “Kolektor danych – które cechy takiego urządzenia auto id są najważniejsze?”

  1. Dzień dobry, ten tekst zdecydowanie pomógł mi w poszukiwaniach kolektora danych dla mojej firmy, za co dziękuję i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj dobrą odpowiedź *