Jakie będą realne koszty zakupu kasy fiskalnej? Wiele tutaj zależy od 2 kwestii. Po pierwsze, od samego modelu i jego ceny. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na bardziej zaawansowane urządzenie, będzie musiał za nie zapłacić nieco więcej. Równocześnie jednak, można wybrać kasę oferowaną w niższej cenie – z podstawowymi parametrami. Po drugie, w przypadku zakupu pierwszego urządzenia rejestrującego, podatnik ma szansę na odzyskanie części wydanej kwoty.
Ulga za zakup kasy fiskalnej
Wspomniana przed chwilą refundacja kosztów jest w pełni legalnym i zdefiniowanym przez ustawodawcę sposobem na odzyskanie części wydatku. O uldze za zakup kasy fiskalnej można przeczytać nie tylko w Rozporządzeniu Ministra Finansów w tej sprawie, ale także w ustawie o podatku od towarów i usług (z 11 marca 2004). Zgodnie z przepisami, refundacja może wynieść maksymalnie 90% wartości danego modelu, jednak nie więcej niż 700 zł.
Warto pamiętać, że zwrot kosztów przysługuje w przypadku nabywania pierwszego urządzenia. Dodatkowo, skorzystanie z ulgi jest możliwe jedynie po prawidłowym i terminowym zarejestrowaniu kasy fiskalnej. Procedura ta polega m.in. na zgłoszeniu urządzenia do Urzędu Skarbowego oraz zafiskalizowaniu przez serwisanta z ważnymi uprawnieniami.
Dla różnych przedsiębiorców
Warto uspokoić wszystkich zainteresowanych – ulga przysługuje zarówno podatnikom VAT, jak i przedsiębiorcom zwolnionym. Nie oznacza to jednak, że identyczne są sposoby skorzystania z refundacji części kosztów. „Watowcy” mogą odliczyć właściwą kwotę (do 700 zł) albo w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęli rejestrowanie sprzedaży na kasie, albo w deklaracji za okres późniejszy. Z kolei przedsiębiorcom zwolnionym przysługuje zwrot części wydatku na konto firmowe w banku. W tym celu muszą oni złożyć odpowiednie pismo do Urzędu Skarbowego, który dokona przelewu w terminie do 25 dni.
Ile wyniesie realny wydatek?
Ulga za zakup pierwszej kasy fiskalnej pozwala na znaczące obniżenie realnego wydatku na urządzenie. A to nie jedyny sposób na zmniejszenie kosztów. „Watowcy” mogą również odliczyć podatek VAT od urządzenia. Dodatkowo, przedsiębiorcy często zaliczają zakup kasy do kosztów uzyskania przychodu, co pozwala odzyskać nawet 19% wartości danego modelu – w postaci oszczędności w podatku dochodowym. W rezultacie, realny wydatek na kasę może wynieść zaledwie około kilkuset złotych.
Dzień dobry, potwierdzam, obawiałam się kosztów związanych z zakupem kasy, a ostatecznie uzyskałam ją za półdarmo 🙂 pozdrawiam