Jak wykonywać raporty fiskalne

Raporty fiskalne, które trzeba realizować za pomocą kasy rejestrującej

Nie ma niczego dziwnego w tym, że dokumenty wystawiane przez użytkowników kas rejestrujących kojarzą się przede wszystkim z paragonami fiskalnymi. Wielu podatników każdego dnia wydaje mnóstwo takich dowodów sprzedaży. Równocześnie jednak, paragony fiskalne nie są jedynymi dokumentami, jakie można drukować przy użyciu dzisiejszych kas. Nie są nawet jedynym obowiązkowymi dokumentami… Duże znaczenie mają też 2 rodzaje raportów fiskalnych.

Przepisy dotyczące obowiązków podatnika

Polscy przedsiębiorcy, którzy korzystają z urządzeń fiskalnych, muszą pamiętać o przestrzeganiu wielu różnorodnych przepisów. Istotne regulacje prawne znajdują się m.in. w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku (w sprawie kas rejestrujących). Ten dokument zawiera np. szczegółowe informacje na temat raportów, jakie trzeba wykonywać przy zastosowaniu urządzenia fiskalnego. A konkretnie, wymagane są 2 rodzaje zestawień – po zakończeniu dnia oraz miesiąca sprzedażowego. Obydwa typy raportów realizuje się po to, aby uzyskać informację na temat zarejestrowanego obrotu oraz kwot podatku należnego do zapłaty. Co jeszcze warto wiedzieć o takich dokumentach z kasy fiskalnej?

Gdy skończy się dzień sprzedażowy

Jak sama nazwa wskazuje, raport dobowy zawiera informacje dotyczące dnia, w którym prowadzona była sprzedaż. Dlatego też najlepiej wykonywać go po prostu po zakończeniu handlu w danym dniu, czyli np. po zamknięciu placówki. Dosyć często zdarzają się jednak sytuacje, w których podatnicy po prostu zapominają o zrealizowaniu takiego dokumentu. Nie jest to na szczęście koniec świata i można wtedy w prosty sposób „naprawić” ewentualną pomyłkę. Przepisy dopuszczają bowiem wystawienie raportu dobowego w kolejnym dniu sprzedażowym. Musi jednak do tego dojść przed zarejestrowaniem pierwszej sprzedaży z nową datą. Niezgodne z przepisami jest bowiem wykonanie raportu dobowego, który będzie zawierał dane o sprzedaży prowadzonej przez 2 dni. Warto też podkreślić, że nie zawsze występuje obowiązek zrealizowania omawianego dokumentu. Jeżeli podatnik przez całą dobę nie zarejestruje żadnej transakcji na kasie fiskalnej, nie trzeba wykonywać raportu dobowego.

Gdy skończy się miesiąc sprzedażowy

Nazwa „raport miesięczny” również mówi sama za siebie… Takie zestawienie wykonuje się po zakończeniu miesiąca, w którym obsługiwani byli klienci indywidualni, a za pomocą kasy rejestrującej wystawiano paragony fiskalne. W praktyce okazuje się jednak, że przedsiębiorca ma trochę więcej czasu na zrealizowanie takiego dokumentu, tzn. nie trzeba go wystawiać z dnia na dzień. Zgodnie z funkcjonującymi w Polsce przepisami, raport miesięczny trzeba wykonać najpóźniej do 25. dnia kolejnego miesiąca – następującego po miesiącu, w którym prowadzony był handel na rzecz osób fizycznych.

Jeden komentarz do “Raporty fiskalne, które trzeba realizować za pomocą kasy rejestrującej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj dobrą odpowiedź *