Online w kasach fiskalnych

Od 2018 roku tryb pracy online w nowych kasach fiskalnych

W dzisiejszych czasach ogólnie pojęta cyfryzacja jest obecna w wielu obszarach prowadzenia działalności gospodarczej. I nic nie wskazuje na to, że w przyszłości tendencja ta ulegnie zmianie. Tym bardziej, że ustawodawca zapowiedział już wprowadzenie w Polsce nowego systemu fiskalizacji. Natomiast podstawowym założeniem wspomnianego rozwiązania będzie stopniowe przejście na korzystanie z kas rejestrujących online.

Kasy zgodne z nowymi wymogami technicznymi

Jeżeli wszystko pójdzie po myśli polskiego ustawodawcy, już od początku 2018 roku na polskim rynku technologii sprzedaży zaczną się pojawiać zupełnie nowe urządzenia fiskalne. Kasy i drukarki, które będą wtedy dopuszczane do obrotu, zaoferują pracę w trybie online. Pytanie jednak, czemu ma służyć wprowadzenie w naszym kraju tak zaawansowanego rozwiązania technologicznego i prawnego? Odpowiedź jest prosta – unowocześnieniu obrotu gospodarczego oraz lepszej ściągalności należnych podatków.

Nowe kasy rejestrujące, działające w trybie online, będą posiadały dodatkowe interfejsy oraz protokoły komunikacyjne. Natomiast funkcjonalność ta pozwoli urządzeniom fiskalnym na stałą transmisję danych do centralnego repozytorium MF. W dokumentach elektronicznych, przesyłanych do serwerów Ministerstwa Finansów, będą się zaś znajdowały informacje o czynnościach wykonywanych przy użyciu każdej kasy online. To zresztą nie wszystkie zmiany systemowe, których należy się spodziewać w 2018 roku.

Popularyzacja płatności kartą

Na chwilę obecną nikt nie zamierza jeszcze zmuszać przedsiębiorców do korzystania z terminali płatniczych. Zamiast obowiązku wynikającego z przepisów, ustawodawca woli zachęcać podatników do akceptowania transakcji także w formie elektronicznej. Temu ma służyć jedna ze zmian, do której dojdzie w produkowanych od 2018 roku kasach fiskalnych online. Wspomniane urządzenia zyskają bowiem ustandaryzowany protokół komunikacyjny, który będzie służył właśnie do współpracy z terminalem płatniczym. Innymi słowy, szansę na wdrożenie technologii przeznaczonej do przyjmowania e-płatności otrzyma każdy właściciel kasy rejestrującej online. Funkcjonalność ta nie będzie więc już zarezerwowana jedynie dla wybranych urządzeń fiskalnych.

Cyfryzacja paragonów fiskalnych

Pojawienie się e-paragonów fiskalnych to także jedno z najważniejszych założeń systemu kas rejestrujących online. Co więcej, realizowanie tych dokumentów będzie możliwe jedynie przy zastosowaniu nowych urządzeń. Czy to oznacza, że z obiegu wyjdą tradycyjne, papierowe paragony fiskalne z kasy bądź drukarki? Na razie nic na to nie wskazuje. Wręcz przeciwnie, wydawanie wydruków nadal będzie podstawowym sposobem prowadzenia ewidencji. Równocześnie jednak, jeżeli w firmie zostanie już wdrożone urządzenie rejestrujące online, a klient poprosi o elektroniczny paragon, obowiązkiem podatnika ma być zrealizowanie i wysłanie tego dokumentu. Następnie cyfrowy dowód sprzedaży, za pośrednictwem bezpiecznego systemu dystrybucji, trafi do nabywcy towaru lub usługi (np. na adres e-mail).

Jeden komentarz do “Od 2018 roku tryb pracy online w nowych kasach fiskalnych”

  1. możliwość współpracy kasy z terminalami w standardzie nie oznacza jeszcze, że od razu wszystkie działalności będą posiadały terminale 😉 co nie zmienia faktu, że tego typu standard temu sprzyja i to bardzo ułatwia przebieg sprzedaży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj dobrą odpowiedź *