Jakie kwestie liczą się przy wyborze kasy rejestrującej dla danego przedsiębiorstwa? Z pewnością wysokość parametrów, oferowane funkcje, gabaryty urządzenia czy prostota jego obsługi. Ale dla samych podatników będzie się liczył jeszcze jeden czynnik – koszt technologii sprzedaży. Czy za odpowiedni model zawsze trzeba dużo zapłacić? Niekoniecznie. Na rynku znajdziemy niejedną tanią kasę fiskalną, która również może okazać się poważną kandydatką do wdrożenia jej w firmie.
„Zapytaj” swoją działalność, czego potrzebuje
Obecnie w ofertach producentów technologii handlowych znajdziemy multum różnych kas fiskalnych. Jedne okażą się prostsze i tańsze, inne znowu bardziej zaawansowane, wyposażone w wiele nowoczesnych rozwiązań, ale też siłą rzeczy kosztowniejsze. Dobrze jest jednak uświadomić sobie, że i jedne, i drugie modele są tak samo dobrze przystosowane do najważniejszego zadania – czyli zgodnego z przepisami prowadzenia ewidencji obrotu. Ten aspekt bowiem ma charakter prawny: to Główny Urząd Miar wydaje formalną decyzję, czy dane urządzenie fiskalne spełnia wszelkie normy i tym samym może zostać dopuszczone do sprzedaży. Jeśli więc znajdziemy dostępny do kupienia model, nawet tani – oznacza to, że realizuje on wymogi zawarte w przepisach.
Druga sprawa. Wiedza na temat dostępnych na rynku rozwiązań technologicznych jest ważna, ale… na nic się ona zda, jeżeli nie przemyślimy dokładnie charakteru prowadzonej działalności. Nawet jeśli poprosimy o doradzenie dobrego urządzenia fiskalnego eksperta w tej dziedzinie, musimy się spodziewać kontrpytania typu: a dla jakiego biznesu? Nie istnieje bowiem coś takiego, jak ogólnie „najlepsza kasa rejestrująca” – jej obiektywna atrakcyjność może jedynie wzrastać za sprawą obiektywnie dobrych rozwiązań. Ale nawet najnowocześniejsze, najciekawsze funkcjonalności bywają zbędne lub nawet nieskuteczne w niektórych branżach i przedsiębiorstwach. Z kolei w pewnych firmach nawet proste modele potrafią okazać się wystarczające, by uzyskać komfort i skuteczność pracy. Dlatego najpierw zbadajmy dokładnie specyfikę zarządzanej przez nas działalności. Określmy jej tryb działania, poziom rozbudowania, zasobność asortymentu czy warunki wykonywania obowiązków. Im więcej odpowiedzi, tym precyzyjniejszy dobór technologicznych rozwiązań i lepszy rezultat końcowy. Włącznie z oszczędzeniem na funkcjonalnościach, których akurat nie potrzebujemy.
Tanie kasy fiskalne… jeszcze taniej
Niektóre modele kas fiskalnych są dostępne naprawdę po niskich cenach, w stosunku do ogólnych tendencji panujących wśród technologii sprzedaży. Co więcej, urządzenia te potrafią dysponować popularnymi praktycznymi i przyjaznymi w obsłudze funkcjonalnościami – takimi jak przejrzyste wyświetlacze, prosty w obsłudze mechanizm drukujący, programowalne przyciski na klawiaturze albo wręcz elektroniczna kopia paragonów. Ale żeby było jeszcze ciekawiej, te kasy jesteśmy w stanie uzyskać po jeszcze niższej cenie. W jaki sposób? Jeśli to pierwsze nabywane przez nas urządzenie rejestrujące, po dopełnieniu niezbędnych formalności możemy skorzystać z ustawowej ulgi, czyli zwrotu części wydanej kwoty z budżetu państwa. Wtedy tanią kasę fiskalną potrafimy uzyskać niemalże za grosze.
tez uwazam ze tanie kasy nie sa jakies zle ale ja zwyczajnie wolalem ciut wiecej zainwestowac by korzystac z takich udogodnien jak elektroniczna kopia, wiecej interfejsow i przyciskow funkcyjnych to sie po prostu przydaje w takiej dzialalnosci jak moja