Novitus Mała Online - kompaktowa kasa fiskalna

Obowiązują nowe daty wymaganej wymiany urządzeń fiskalnych na modele online

Odkąd pojawił się nowy system fiskalizacji, dużo mówiło się o tym, czy przedsiębiorcy muszą nabywać urządzenia fiskalne online lub wymieniać dotychczasowe technologie sprzedaży na modele komunikujące się z CRK. Z obowiązujących przepisów jasno wynika, że niektóre branże zostały zobligowane do wcześniejszego wdrożenia takich rozwiązań, w konkretnie wskazanych terminach. Jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju, daty te uległy zmianie. Co konkretnie spowodowało przesunięcie wspomnianych terminów? Od kiedy kolejne branże muszą pracować z kasami fiskalnymi online?

Urządzenia fiskalne online – obowiązkowe, ale nie dla wszystkich

Jak łatwo się domyślić, wprowadzenie systemu online to znacznie większa nowość, niż kolejna premiera urządzenia rejestrującego. To zmiana o charakterze generalnym, mającym znaczący wpływ na zasady funkcjonowania technologii sprzedaży, ich użytkowników oraz obrót gospodarczy. W związku z tym należało się spodziewać, że nie wszyscy podatnicy i nie od zaraz będą zobowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu z użyciem kas lub drukarek fiskalnych online. Na dzień dzisiejszy nie ma takiego powszechnego wymogu. Niemniej, jak wynika z treści nowelizacji ustawy o VAT, pewne działalności handlowe i usługowe zostały objęte obowiązkiem wcześniejszego rozpoczęcia pracy z urządzeniami rejestrującymi komunikującymi się przez internet z Centralnym Repozytorium Kas. Wbrew pozorom, tych branż jest nie mało, w związku z czym cały proces podzielono na 3 etapy, rozgraniczone konkretnymi datami. Pierwszy z nich dotyczył szeroko określonej branży motoryzacyjnej. Mowa tu m.in. o punktach wulkanizacji, warsztatach samochodowych czy też działalnościach zajmujących się sprzedażą paliw. Te przedsiębiorstwa musiały rozpocząć ewidencjonowanie obrotu na kasach lub drukarkach fiskalnych nowego typu najpóźniej z dniem 1 stycznia 2020 roku. I w tym zakresie wszystko przebiegło zgodnie z zakładanym scenariuszem. Jednak późniejsze, zaplanowane działania, związane z upowszechnianiem systemu online, musiały ulec zmianie.

Kiedy branża gastronomiczna i hotelarska musi wdrożyć kasy online?

Gdy planowano etapy wdrażania online’owych urządzeń rejestrujących w konkretnych branżach, nikt nie przypuszczał, że nastanie pandemia koronawirusa, która szybko dosięgnie innych krajów i stanie się poważnym problemem na skalę globalną. W związku z tym zagrożeniem wprowadzano na świecie liczne ograniczenia, które miały miejsce także w Polsce. Wiele branż mocno odczuło niekorzystny wpływ obostrzeń. Szczególnie boleśnie odczuły to m.in. przedsiębiorstwa związane z gastronomią i krótkotrwałym zakwaterowaniem, które nierzadko na długi czas musiały zaprzestać działalności, co wyraźnie odbiło się na ich sytuacji finansowej. Jednocześnie też wskazane działalności zostały uwzględnione w 2 etapie, jako te, które muszą wcześniej wdrożyć kasy fiskalne online. W rezultacie powstało nowe Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Zgodnie z jego treścią, działalności świadczące usługi krótkotrwałego zakwaterowania – hotele, motele, hostele, zajazdy, pensjonaty i podobne – a także gastronomiczne (chodzi o stacjonarne, również te funkcjonujące sezonowo) czy zajmujące się sprzedażą materiałów opałowych (np. węgla, brykietu) zyskały nową datę graniczną. Aktualny dla nich termin obowiązkowego rozpoczęcia pracy z zastosowaniem urządzeń fiskalnych online to 1 stycznia 2021 roku.

A co z terminami dotyczącymi pozostałych branż?

Przedsiębiorstwa związane z gastronomią, hotelarstwem czy sprzedażą środków opałowych to nie jedyne działalności, jakie zostały zobligowane do wcześniejszego wdrożenia kas online. Pamiętajmy, że w opisywanym procesie został zaplanowany również 3 etap. Ten zaś obejmuje gabinety lekarskie i placówki medyczne, firmy budowlane, kancelarie prawne, salony fryzjerskie, kosmetyczne czy kosmetologiczne oraz miejsca dotyczące poprawy kondycji fizycznej, takie jak kluby fitness (chodzi jednak o zakres wstępu do takich obiektów). W konsekwencji zmian, jakie zaszły w omawianych terminach, nowe daty zaczęły również obowiązywać wymienione wyżej typy działalności gospodarczych. Wedle zapisów znajdujących się w przywołanym Rozporządzenia Ministra Finansów, branże wskazane w 3 etapie muszą rozpocząć pracę z urządzeniami fiskalnymi online najpóźniej z dniem 1 lipca 2021 roku. Warto przy tej okazji przypomnieć, że wszystkie działalności objęte obowiązkiem wcześniejszego wdrożenia kas i drukarek łączących się z CRK mogą skorzystać z ustawowej ulgi także w przypadku wymiany dotychczas stosowanych technologii sprzedaży (z papierową lub elektroniczną kopią paragonów) na modele online.

Jeden komentarz do “Obowiązują nowe daty wymaganej wymiany urządzeń fiskalnych na modele online”

  1. cóż, w miarę upływu czasu i rozwoju pandemii, akurat te zmiany i regulacje były do przewidzenia…mimo wszystko szkoda że branże z 1 etapu nie mogły skorzystać z takiej możliwości…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj dobrą odpowiedź *